Wśród nowych ścieżek edukacyjnych w przedszkolu jest edukacja europejska, przygotowująca dzieci do funkcjonowania we współczesnym świecie.
Postępująca integracja europejska powoduje wzrost zainteresowania innymi krajami. Podjęłam próbę edukacji dzieci pod kątem rozwoju twórczego i krytycznego myślenia oraz współdziałania z dziećmi różnych kultur i narodowości. Zdecydowałam się na realizację programu dotyczącego Unii Europejskiej pt. „Przedszkolak – bliżej Europy, czyli krok po kroku poznajemy kraje Unii Europejskiej”.Realizowałam ten programu z nadzieją, iż dzieci będą potrafiły rozwiązywać problemy współczesnego świata w sposób bardziej demokratyczny. Będą wiedziały, jak ze sobą spokojnie rozmawiać i bawić się. Musze przyznać, że w swoją pracę włożyłam zapał, wysiłek, trud, aby temat został zrozumiany przez małe dzieci. Warto było, ponieważ zamierzone przeze mnie efekty zostały osiągnięte.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Z zakresu edukacji europejskiej
Przeprowadzonego w grupie dzieci : 5-6 letnich
Prowadząca: Wiesława Podsiadły
Nauczycielka Miejskiego Przedszkola nr 11 w Płocku
TEMAT: Poznajemy kraje Unii Europejskiej – Francja.
Cele ogólne:
- rozwijanie u dzieci świadomości – jestem Polakiem i Europejczykiem;
- rozwijanie postaw ciekawości poznania innych krajów;
- kształtowanie postaw proeuropejskich
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi rozpoznać i opisać wygląd flagi Unii oraz Francji;
- potrafi wyjaśnić jej symbolikę;
- wie, jak nazywa się hymn Zjednoczonej Europy;
- pozna zabytki, kulturę, zwyczaje, tradycję, język, charakterystyczne potrawy Francji;
-
Metody pracy:
- słowna - rozmowa, objaśnienia, rebus
- oglądowa – pokaz, obserwacja
- praktycznego działania – czytanie, oglądanie, taniec
- aktywność twórcza- metody aktywizujące – pedagogika zabawy, drama, ćwiczenia rozwijające wrażliwość słuchową, wzrokową, smakową, ćwiczenia ruchowe
Formy pracy:
- zespołowa, grupowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
- mapa polityczna Europy;
- symbole narodowe Polski i Unii Europejskiej;
- płyta z hymnem zjednoczonej Europy i Polski;
- kaseta z tańcem francuskim;
- rozmówki w języku francuskim;
- ilustracje z zabytkami Paryża;
- kaseta z muzyką relaksacyjną;
- napisy;
- klocki drewniane i plastikowe
Przebieg zajęcia
I. Zabawa wstępna: „Zimowy taniec”
Muzyka zaprasza do spokojnego tańca, najpierw tańczą same ręce, potem nogi, ramiona, głowa i całe ciało.
II. zabawa integracyjna: „Witam wszystkie dzieci, które:
- mają dobry humor,
- chcą poznać kolejne państwo europejskie
III. Tajemnicza koperta – odczytywanie adresu graficzno-literowego „Dla dzieci lat -5 i 6 ”
IV.
1.Rozmowa:
- na jakim kontynencie leży Polska?
- Jakie inne państwa znajdują się w Europie? (pokaz mapy Europy)
- Podział nazw państw na sylaby – wystukiwanie ilości sylab za pomocą klocków
2. Wysłuchanie hymnu Zjednoczonej Europy (z zamkniętymi oczami)
3. wypowiedzi dzieci na temat hymnu „Oda do radości”.
4. Omówienie wyglądu i znaczenia flagi Unii Europejskiej
V. . Co oznacza słowo „unia”?
6. Każdy z was chciałby mieć przyjaciela. Im więcej jest bliskich nam ludzi, tym tym lepiej.
Wtedy czujemy się bezpiecznie. Możemy zawsze kogoś poprosić o pomoc lub radę. Kraje leżące w Europie chcą też być dla siebie przyjaciółmi. Tworzą grupę, która sobie pomaga. Ta grupa państw – to unia, czyli sojusz. Polska od niedawna należy do Unii.
- Czy wiecie, jaka walutą posługują się kraje unijne? (pokaz euro)
VI. Prezentacja flagi polskiej i francuskiej
Czy wiecie, jakie państwa reprezentowane są przez te flagi?
- wypowiedzi dzieci, opis wyglądu flagi.
Skoro jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, to jak myślicie, jakim językiem posługują się Francuzi? - (prezentacja mowy z kasety)
- spróbujemy nauczyć się kilku słów francuskich:
dzień dobry – bonżur
dziękuję – mersji
przepraszam – pardą
Dzieci powtarzają.
Przypomnienie stolicy Polski – Warszawa i zapoznanie z nazwą stolicy Francji – Paryż.
VII. Zabawa „Zwiedzamy Paryż” (ćwiczenia ortofoniczne)
- naśladowanie środków lokomocji, jakimi można dotrzeć do Francji: samolotem, samochodem, pociągiem.
- Dotarliśmy do Paryża, jakapora roku nas spotyka ? - zima.
Zabawa z elementami dramy „Zaczarowany bębenek”
- ćwiczenia w wyobrażonej przestrzeni.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, na dźwięk bębenka stają w miejscu, odzwierciedlają ruchem czynności wymieniane przez nauczyciela:
- idziemy pod wiatr, zasłaniamy twarz od śniegu,
- pokonujemy wysokie zaspy,
- dotykamy zimnego śniegu,
- otrzepujemy się ze śniegu
VIII. Zwiedzamy Paryż i jego zabytki
- wieża Eiffla
- katedra Notre Dame
- muzeum Luwr
- parki zabaw (Asterixa oraz Disneyland)
(krótka charakterystyka)
IX. sławni Francuzi (prezentacja okładek książek):
- Wiktor Hugo
- Aleksander Dumas
bajkopisarze:
- Charles Perrault
- Jeane de la Fontaine
X. Samoocena
Dzieci tworzą krąg: toczą piłkę do siebie, kończąc zdania:
- Dzisiaj nauczyłem się .........
- Zapamiętałam, że.........
- Wiem już.......
- Zrozumiałem.....
- Podobało mi się.........
XI. Dokonanie oceny przez nauczyciela
XII. Zakończenie zajęcia: zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”.